دوردست
خرید چادر کمپینگ

هر آنچه درمورد چادرهای کمپینگ لازم است بدانید

کمپ درطبیعت – جنگل یا کوه- یک تجربه فوق العاده خواهد بود به شرط آنکه قبل از رفتن درمورد چگونگی این نوع سفر اطلاعات کافی داشته‌باشید و لوازم موردنیاز آن را تهیه کرده‌باشید. یکی از این موارد داشتن چادر مناسب با نیاز شما و برنامه سفرتان است. با ما در دوردست همراه باشید. آنچه که لازم است در مورد چادرهای کمپینگ بدانید- چگونگی خرید تا نحوه نگهداری-  به شما خواهیم گفت.

راهنمای خرید چادرهای کمپینگ

امروزه چادرهای بسیاری در بازار وجود دارند و انتخاب یک چادر مناسب کار راحتی نیست. اولین نکته‌ای که باید مد نظر داشته‌باشید این‌است که قصد رفتن به چه نوع کمپینگی را دارید. موارد دیگر اطلاع از آب و هوایی است که احتمالا با آن مواجه می‌شوید و اینکه چه تعداد افرادی می‌خواهند همراه شما بیایدند.

خرید چادر کمپینگ

به دنبال ویژه‌گی‌هایی باشید که این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا درسفرهای زیادی و برای سال‌ها از چادر خود استفاده کنید و از آن لذت ببرید. پیش از اینکه به خرید بروید بودجه خود را تعیین کنید. هنگامی که بدانید چه مقدار هزینه می‌خواهید برای آن صرف کنید، می‌توانید خصوصیات چادر موردنظرتان را در محدوده قیمت مشخص، بررسی‌کنید.

از جمله ویژگی‌های مهمی که برای خرید چادر باید درنظر داشته‌باشید اندازه چادر، اجزا تشکیل‌دهنده آن مثل  نوع تیرک‌های نگه دارنده چادر، نوع زیب‌ها، جنس پارچه، نوع دوخت و داشتن رین فلای(پوشش ثانویه ضد آب) است.

 

اندازه چادر یا بزرگی چادر چقدر باید باشد؟

وزن چادر

اگر قصد رفتن به بک‌پکینگ یا قایقرانی را ندارید سایز چادر و وزن آن اهمیتی ندارند فقط کافیست درون وسیله نقلیه شما جا شود.  اما توجه داشته‌باشید که اگر به پیاده‌روی یا کوهنوردی می‌روید، وزن چادر بسیار حائز اهمیت است. چادرهایی با وزن کمتر از یک کیلوگرم وجود دارد، می‌توانید آنها را انتخاب کنید.خرید چادر کمپینگ

ظرفیت چادر

ظرفیت چادر براساس تعداد فراد به صورت خوابیده تعیین می‌شود. برای مثال چادر 2 نفره ظرفیت دو نفر به صورت خوابیده را دارد.

فضای چادر بسیار کوچکتر از یک اتاق خواب بسیار کوچک است. بنابراین برای راحتی بیشتر اگر 2 نفر هستید چادر 4 نفره انتخاب کنید، تا فضای کافی برای نگه‌داشتن وسایل خود را داشته‌باشید. من به یک خانواده 4 نفره یک چادر 6 نفره را پیشنهاد می‌کنم.

به عنوان یک قاعده کلی چادری را برای خرید انتخاب کنید که ظرفیت آن 2 نفر بیشتر از تعداد افرادی که می‌خواهند از آن استفاده می‌کنند، باشد.

اگر به همراه بچه‌ها کمپ می‌کنید، می‌توانید از چادرهای 2 اتاقه استفاده‌کنید. اینکار کمی باعث حفظ حریم خصوصی شما می‌شود. در این چادرهای 2 اتاقه، اتاق‌ها به وسیله یک دیوار پارچه‌ای با یک درب زیپی از هم جدا می‌شوند.

خرید چادر کمپینگ

 

مدل‌های 3 اتاقه هم وجود دارند که مانند چادرهای 2 اتاقه هستند با یک اتاق نشیمن اضافه؛ که برای تعویض لباس‌های مرطوب یا کثیف قبل از ورود به اتاق‌های دیگر تعبیه شده‌اند. همچنین به هنگام باران می‌توان صندلی‌ها و میز را درون آن قرارداد . همچنین چادرهای 2 اتاقه‌ای وجود دارد که فقط یک فضای خواب بزرگ و یک اتاق نشیمن دارند.چادرهایی که داری پرده جدا کننده یا همان اتاق سوم هستند یک امکان عالی برای جداکردن محل قرارگیری اسباب و لوازم از فضای خوابیدن است.

خرید چادر کمپینگ

من باید به دنبال چه نوع چادری باشم؟

1.چادری با ستون‌های آلومینیومی

چادرهای زیادی با تیرک‌ها یا ستون‌های فایبرگلس به بازار آمده‌اند اما آنها شکننده هستند. اگر دچار خمیدگی شدند یا شکستند به فروشگاه لوازم کمپینگ بروید. بیشتر فروشگاه‌های لوازم کمپینگ تیرک‌های جایگزین یا کیت تعمیرات آن را به فروش می‌رسانند.

خرید چادر کمپینگ2. چادری دارای چطر ضد آب (rainfly)

 هرچه بزرگتر بهتر. یک چطر خوب نه تنها در بالای سر چادر بلکه در کنار دیواره های چادر به خوبی قرارمی‌گیرد. آنها ضدآب هستند و از خیس شدن چادر جلوگیری می‌کنند.

خرید چادر کمپینگ

3. چادری با دوخت صحیح

چادر را از دو طرف درزهای آن بکشید و از طریق جایگاه‌های دوخت آن بررسی کنید که امکان نشتی (سوراخ) دارد یا خیر. اطمینان حاصل‌کنید که تمام درزها کاملا دوخته شده باشند.

خرید چادر کمپینگ

4. چادری با کف ضدآب

پارچه کف باید ضدآب باشد. همچنین مقداری از دیواره‌ها را بپوشاند که اگر آب هم بالا آمد چادر خیس نشود و آب به داخل نفوذ نکند.  هیچ درزی نباید در کف وجود داشته‌باشد تا هیچ فضایی برای ورود آب به آن وجود نداشته باشد.

خرید چادر کمپینگ

5. چادری با بندهای بیشتر

          به دیواره‌های چادر و گاهی اوقات پوشش ضدباران آن حلقه‌هایی دوخته شده‌است. این حلقه‌ها برای این هستند که با استفاده از بند آنها را به سمت بیرون کشید تا دیواره‌های چادر صاف بایستند. خوابیدن در چادری که در  اثر وزش باد می‌لرزد و سر و صدا ایجاد می‌کند غیر ممکن است.

خرید چادر کمپینگ

6. چادر باید حلقه میخ مناسب داشته‌باشد

حلقه‌های چادر- جایگاه قرارگرفتن میخ‌ها- به عنوان پایه‌های نگهدارنده- تکیه‌گاه- آن باید در چهار گوشه چادر و همچنین میانه هر طرف چادر وجود داشته باشد. آنها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا میخ به راحتی داخل آنها قرار بگیرد. نکته دیگر جنس میخ‌هاست. بهتراست از میخ‌های پلاستیکی استفاده نکنید چون ممکن است به هنگام چکش زدن بشکنند.

خرید چادر کمپینگ

7. چادر باید از ورود حشرات به داخل آن جلوگیری کند

این چادرها به نحوی طراحی شده‌اند که از ورود هرگونه حشره و سایر آلودگی‌ها به داخل آنها جلوگیری می‌کند.

خرید چادر کمپینگ

8. چادری با سقف باز شو

در قسمت بالای برخی از انواع چادرها بخشی به عنوان تهویه هوا تعبیه شده که باز کردن آن در شب می‌تواند تا حدی به گردش هوا تازه در چادر کمک کند.

خرید چادر کمپینگ

9. چادری با زیپ‌های قدرتمند

کیفیت زیپ‌های بکاررفته در چادر از اهمیت زیادی برخوردار است. به هنگام خرید توجه داشته‌باشید که زیپ‌ها به اندازه کافی بزرگ و محکم باشند تا در اثر استفاده مکرر خراب نشوند.

خرید چادر کمپینگ

نکاتی اضافی برای اقامت در چادر

هرگز غذای خود را درون یا اطراف چادر نگه ندارید. حتی تیکه‌ی کوچکی از غذا می‌تواند حیوانات مختلف را به سمت چادر شما بکشاند. اگر نیمکت پیکنیک دارید غذا را روی آن میل کنید و باقی‌مانده خوراکی‌ها را داخل ماشین بگذارید.

 همچنین اگر چادر شما اتاق اضافی یا اتاق نشیمن دارد می‌توانید غذا را آنجا صرف کنید. اما بعد از خوردن غذا همه‌جا را کاملا تمیز کنید تا از شر مورچه ها و سایر حشرات موذی در امان باشید. اگر جایی کمپ کردید که در معرض آسیب حشرات قرار دارید، بهتراست یک اتاق نشیمن جداگانه برای صرفه غذا خریداری کنید.

خرید چادر کمپینگ

اگر چادار شما زیرانداز دارد آن را زیر چادر یا داخل آن پهن کنید. اینکار از آسیب دیدن کف چادر به وسیله سنگ‌های ریز، چوب و  سایر اجسام تیز جلوگیری می‌کند.

همچنین زیرانداز باعث می‌شود تا به هنگام باران آب جمع شده بر روی زمین وارد چادر نشود.- یا اگر زمین خیس بود آب به داخل چادر نفوذ نکند- می‌توانید از زیراندازه‌های معمول هم استفاده کنید؛ ولی مطمئن شوید که لبه دیواره‌های چادر بر روی زمین قرار نمی‌گیرند تا آب زیر آنها جمع نشود.

خرید چادر کمپینگ

وقتی تصمیم به کمپینگ دارید چند روز قبل چادر را در حیاط یا فضای باز دیگری برپا کنید و داخل آن بنشینید.  این کمک می‌کند تا با فضای آن آشنا شوید.

 در پایان بهتر‌است چادر خود را درون ساک یا کیسه‌ حمل آن نگه ندارید. وقتی در خانه هستید آن را درون یک فضای راحت و آزاد ، خشک و بدون رطوبت قرار دهید. هنگام رفتن به کمپ از  ساک برای حمل چادر استفاده کنید.

خرید چادر کمپینگ

این مقاله توسط کارشناس کمپینگ مونیکا پرل بررسی شده‌است.

زهرا بیدمشکی

افزودن دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها